| Manufacturer Part Number: | 1N5232B_T26A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5232B_T26A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5232B_T26A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 11 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5232B_T26A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5232B_T26A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5232B_T26A is new and unused, you can buy 1N5232B_T26A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5232B_T26A.
| GSIB660N-M3/45 | BRIDGE RECT 6A 600V GSIB-5S | GSIB660N-M3/45.pdf | |
| BZG05C15-E3-TR3 | Zener Diode 15V 1.25W ±5% Surface Mount DO-214AC | BZG05C15-E3-TR3.pdf | |
| SZL2.0A | Zener Diode 2V 500mW ±10% Surface Mount UB | SZL2.0A.pdf | |
| CMPTA14 TR | TRANS NPN 30V 0.5A SOT-23 | CMPTA14 TR.pdf | |
| BC857CWT1 | TRANS PNP 45V 0.1A SOT-323 | BC857CWT1.pdf | |
| IXFN120N25 | MOSFET N-CH 250V 120A SOT-227B | IXFN120N25.pdf | |
| 8N3DV85EC-0173CDI | VCXO IC 156.2523MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0173CDI.pdf | |
| PIC16LF1716-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16LF1716-I/ML.pdf | |
| R5F2122CJFP#W4 | R8C R8C/2x/22 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F2122CJFP#W4.pdf | |
| MC68HC908GR8CFA | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 7.5KB (7.5K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC68HC908GR8CFA.pdf | |
| M38224M6A-358HP#U0 | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 24KB (24K x 8) Mask ROM 80-QFP (14x20) | M38224M6A-358HP#U0.pdf | |
| SN74LV4052ADRG4 | 2 Circuit IC Switch 4:1 75 Ohm 16-SOIC | SN74LV4052ADRG4.pdf | |
| MAX16928CGUP/V+ | Automotive Systems PMIC 20-TSSOP-EP | MAX16928CGUP/V+.pdf | |
| TPS3421EGDRYR | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 6-SON (1.45x1) | TPS3421EGDRYR.pdf | |
| S-1000C19-M5T1G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-1000C19-M5T1G.pdf |