| Manufacturer Part Number: | 1N5233B_T26A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5233B_T26A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5233B_T26A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 3.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5233B_T26A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5233B_T26A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5233B_T26A is new and unused, you can buy 1N5233B_T26A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5233B_T26A.
| ESH3BHE3_A/I | DIODE UFAST 100V 3A DO214AB | ESH3BHE3_A/I.pdf | |
| HFA06TB120STRL | Diode Standard 1200V (1.2kV) 6A Surface Mount D2PAK | HFA06TB120STRL.pdf | |
| 1N4754P/TR12 | Zener Diode 39V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4754P/TR12.pdf | |
| M254035V | SCR Module 1200V 40A (DC) Bridge, Single Phase - All SCRs Chassis Mount Module | M254035V.pdf | |
| APTC80DDA15T3G | MOSFET 2N-CH 800V 28A SP3 | APTC80DDA15T3G.pdf | |
| 8N3Q001EG-0047CDI8 | Clock Oscillator IC 24.576MHz, 125MHz, 148.5MHz, 143.35164MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0047CDI8.pdf | |
| XCV200-4BG352I | IC FPGA 260 I/O 352MBGA | XCV200-4BG352I.pdf | |
| SST39VF1601-70-4I-B3KE-T-MCH | IC FLASH 16MBIT 70NS 48TFBGA | SST39VF1601-70-4I-B3KE-T-MCH.pdf | |
| S-80860CLPF-B7LTFG | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80860CLPF-B7LTFG.pdf | |
| LT6656BCS6-2.5#TRMPBF | Series Voltage Reference IC ±0.1% 5mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LT6656BCS6-2.5#TRMPBF.pdf | |
| LP2985AIBP-5.0 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA 5-uSMD | LP2985AIBP-5.0.pdf | |
| LP3986BL-3333 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V 150mA 8-DSBGA | LP3986BL-3333.pdf |