| Manufacturer Part Number: | 1N5234A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9013 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5234A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5234A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1N5221 thru 1N5281 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 3.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5234A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5234A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5234A is new and unused, you can buy 1N5234A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5234A.
| BAS70-05-7-F | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 70V 70mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS70-05-7-F.pdf | |
| SZMM3Z75VT1G | Zener Diode 75V 300mW ±5% Surface Mount SOD-323 | SZMM3Z75VT1G.pdf | |
| SMBJ4738C/TR13 | Zener Diode 8.2V 2W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ4738C/TR13.pdf | |
| SMBG5361BE3/TR13 | Zener Diode 27V 5W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5361BE3/TR13.pdf | |
| MAX11607EUA+T | 10 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 8-uMAX | MAX11607EUA+T.pdf | |
| SI8902B-A01-GSR | 10 Bit Analog to Digital Converter 3 Input 1 SAR 16-SOIC | SI8902B-A01-GSR.pdf | |
| PIC18F45J11-I/PT | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18F45J11-I/PT.pdf | |
| LPC1114FHN33/201,5 | ARM® Cortex®-M0 LPC1100L Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-HVQFN (7x7) | LPC1114FHN33/201,5.pdf | |
| R5F10266GSP#X0 | RL78 RL78/G12 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F10266GSP#X0.pdf | |
| DSPIC33EV64GM002-I/SO | dsPIC dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 28-SOIC | DSPIC33EV64GM002-I/SO.pdf | |
| MB90922NCPMC-GS-165E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90920 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 120-LQFP (16x16) | MB90922NCPMC-GS-165E1.pdf | |
| MCP2200T-I/MQ | USB Bridge, USB to UART USB 2.0 UART Interface 20-VQFN | MCP2200T-I/MQ.pdf | |
| AL1676-20CS7-13 | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Step-Down (Buck) Dimming 2A 7-SO | AL1676-20CS7-13.pdf | |
| DS1233A-15+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | DS1233A-15+.pdf | |
| BD4957FVE-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-VSOF | BD4957FVE-TR.pdf |