| Manufacturer Part Number: | 1N5236B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5236B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5236B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5236B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5236B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5236B_T50A is new and unused, you can buy 1N5236B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5236B_T50A.
| CDBD2045-HF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 20A (DC) Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | CDBD2045-HF.pdf | |
| MDA600-18N1 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 1800V (1.8kV) 883A Chassis Mount Module | MDA600-18N1.pdf | |
| AD7810YRZ-REEL7 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | AD7810YRZ-REEL7.pdf | |
| 89H32NT8AG2ZCHL8 | Switch Interfacing Interface 484-FCBGA (23x23) | 89H32NT8AG2ZCHL8.pdf | |
| TDA8920TH/N1,118 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class D 24-HSOP | TDA8920TH/N1,118.pdf | |
| ACF2101BUE4 | Switched Integrator Amplifier 2 Circuit 24-SOIC | ACF2101BUE4.pdf | |
| 74LVC2G125GF,115 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 8-XSON, SOT1089 (1.35x1) | 74LVC2G125GF,115.pdf | |
| 74LCX543MSAX | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SSOP | 74LCX543MSAX.pdf | |
| CY7C1518KV18-250BZXC | IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1518KV18-250BZXC.pdf | |
| CY14B104N-ZS25XI | IC NVSRAM 4MBIT 25NS 44TSOP | CY14B104N-ZS25XI.pdf | |
| MT29F128G08AUCBBH3-12IT:B | IC FLASH 128GBIT 100LBGA | MT29F128G08AUCBBH3-12IT:B.pdf | |
| QMP29GL512P11FFI010 | IC 512MB FLASH MEMORY | QMP29GL512P11FFI010.pdf | |
| VIPER17HN | Converter Offline Flyback Topology 115kHz 8-DIP | VIPER17HN.pdf | |
| FS8S0965RCBYDTU | Converter Offline Flyback Topology 20kHz TO-220F-5L (Forming) | FS8S0965RCBYDTU.pdf | |
| BQ24165RGET | IC BATT CHRG MGMT LI-ION 24VQFN | BQ24165RGET.pdf |