| Manufacturer Part Number: | 1N5239B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5239B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5239B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3µA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5239B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5239B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5239B_T50A is new and unused, you can buy 1N5239B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5239B_T50A.
| NTSV20H120CTG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 10A Surface Mount TO-220-3 | NTSV20H120CTG.pdf | |
| 3EZ15D10/TR8 | Zener Diode 15V 3W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ15D10/TR8.pdf | |
| 2SC3332T-AA | TRANS NPN 160V 0.7A NP | 2SC3332T-AA.pdf | |
| ADS1292RIRSMT | 2 Channel AFE 24 Bit 740µW 32-VQFN (4x4) | ADS1292RIRSMT.pdf | |
| ATF1502AS-10AU44 | IC CPLD 32MC 10NS 44TQFP | ATF1502AS-10AU44.pdf | |
| TL16C450FN | IC ASYNC COMM ELEMENT 44-PLCC | TL16C450FN.pdf | |
| TLE2061AID | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TLE2061AID.pdf | |
| SN74F541DWG4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74F541DWG4.pdf | |
| SN74AUP1G08DRLR | AND Gate IC 1 Channel SOT-5 | SN74AUP1G08DRLR.pdf | |
| IS61WV102416ALL-20MI | IC SRAM 16MB 20NS 48BGA | IS61WV102416ALL-20MI.pdf | |
| IDT7164L20TP | IC SRAM 64KBIT 20NS 28DIP | IDT7164L20TP.pdf | |
| ISL6123IR-T | Power Supply Controller Power Supply Sequencer 24-QFN-EP (4x4) | ISL6123IR-T.pdf | |
| LTC694CN8-3.3 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | LTC694CN8-3.3.pdf | |
| CAX809MTBI-T3 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23 | CAX809MTBI-T3.pdf | |
| S-1206B36-U3T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 250mA SOT-89-3 | S-1206B36-U3T1U.pdf |