| Manufacturer Part Number: | 1N5244B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 14V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5244B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5244B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 14V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 10V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5244B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5244B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5244B_T50A is new and unused, you can buy 1N5244B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5244B_T50A.
| VBT10200C-E3/8W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VBT10200C-E3/8W.pdf | |
| MMBZ5240B | Zener Diode 10V 250mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5240B.pdf | |
| JANS1N4467US | Zener Diode 12V 1.5W ±5% Surface Mount D-5A | JANS1N4467US.pdf | |
| JANTX1N4978CUS | Zener Diode 68V 5W ±2% Surface Mount D-5B | JANTX1N4978CUS.pdf | |
| ADS1118IDGSR | 16 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 Sigma-Delta 10-VSSOP | ADS1118IDGSR.pdf | |
| HI5767/4CBZ-T | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SOIC W | HI5767/4CBZ-T.pdf | |
| X9409WV24Z-2.7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 24-TSSOP | X9409WV24Z-2.7.pdf | |
| LFE2-70E-6F672C | IC FPGA 500 I/O 672FBGA | LFE2-70E-6F672C.pdf | |
| PIC12F508-I/P | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) FLASH 8-PDIP | PIC12F508-I/P.pdf | |
| C8051F303 | 8051 C8051F30x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 11-QFN (3x3) | C8051F303.pdf | |
| TL084CPWE4 | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | TL084CPWE4.pdf | |
| SC2902VDR2G | IC OPAMP 14SOIC | SC2902VDR2G.pdf | |
| GTL2002D/DG,118 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-SO | GTL2002D/DG,118.pdf | |
| MTD6502B-LC1-02 | Motor Driver CMOS PWM 10-TDFN (3x3) | MTD6502B-LC1-02.pdf |