| Manufacturer Part Number: | 1N5251B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 22V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5251B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5251B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 22V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 29 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 17V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5251B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5251B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5251B_T50A is new and unused, you can buy 1N5251B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5251B_T50A.
| JAN1N4114C-1 | Zener Diode 20V ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N4114C-1.pdf | |
| PM25CL1B120 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 1200V 25A Module | PM25CL1B120.pdf | |
| AOD417 | MOSFET P-CH 30V 25A TO252 | AOD417.pdf | |
| AD9522-0BCPZ-REEL7 | IC CLOCK GEN 2.8GHZ VCO 64LFCSP | AD9522-0BCPZ-REEL7.pdf | |
| PI6C2510-133ELE | IC PLL CLOCK DVR 10OUT 24-TSSOP | PI6C2510-133ELE.pdf | |
| 8N3SV75BC-0102CDI8 | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0102CDI8.pdf | |
| MAX1091BCEI+ | 10 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 28-QSOP | MAX1091BCEI+.pdf | |
| PIC18F25J11T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC18F25J11T-I/ML.pdf | |
| MB90020PMT-GS-145-BNDE1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-145-BNDE1.pdf | |
| LAN9250/ML | Ethernet Controller 10/100 Base-T/TX PHY I²C, SPI Interface 64-QFN (9x9) | LAN9250/ML.pdf | |
| XRT73L06IB | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 217-BGA (23x23) | XRT73L06IB.pdf | |
| TDA8542AT/N1,518 | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 20-SO | TDA8542AT/N1,518.pdf | |
| RC4560IPWR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-TSSOP | RC4560IPWR.pdf | |
| SN74AS645DWRG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74AS645DWRG4.pdf | |
| IRS2330JPBF | IC DVR 3-PHASE BRIDGE PLCC44 | IRS2330JPBF.pdf |