| Manufacturer Part Number: | 1N5258B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5258B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5258B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 70 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 27V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5258B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5258B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5258B_T50A is new and unused, you can buy 1N5258B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5258B_T50A.
| GL41MHE3/97 | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO213AB | GL41MHE3/97.pdf | |
| BYS459B-1500SE3/45 | Diode Standard 1500V (1.5kV) 10A Surface Mount TO-263AB | BYS459B-1500SE3/45.pdf | |
| BA 892-02V E6433 | RF Diode Standard - Single 35V 100mA PG-SC79-2 | BA 892-02V E6433.pdf | |
| T5071470B4AQ | SCR 1400V 110A Standard Recovery Stud Mount TO-94 | T5071470B4AQ.pdf | |
| 8N4DV85EC-0012CDI | VCXO IC 672.1627MHz, 696.4215MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0012CDI.pdf | |
| MB96F386RSCPMC-GS-116E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96380 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 288KB (288K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB96F386RSCPMC-GS-116E2.pdf | |
| PIC32MX775F256HT-80I/MR | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC32MX775F256HT-80I/MR.pdf | |
| PIC32MZ2048ECM100T-I/PF | MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MZ Microcontroller IC 32-Bit 200MHz 2MB (2M x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC32MZ2048ECM100T-I/PF.pdf | |
| PIC16C76T-04I/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) OTP 28-SOIC | PIC16C76T-04I/SO.pdf | |
| C8051F962-A-GQ | 8051 C8051F9xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-TQFP (12x12) | C8051F962-A-GQ.pdf | |
| ADM3232EARWZ | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | ADM3232EARWZ.pdf | |
| AT83C26-ALRUL | Interface 48-LQFP (7x7) | AT83C26-ALRUL.pdf | |
| SN74LVC06ADR | Inverter IC 6 Channel Open Drain 14-SOIC | SN74LVC06ADR.pdf | |
| SN74AHCT14DR | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | SN74AHCT14DR.pdf | |
| XC6121D527MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121D527MR-G.pdf |