| Manufacturer Part Number: | 1N5918A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5918A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5918A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5918A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5918A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5918A G is new and unused, you can buy 1N5918A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5918A G.
| FMG-26R | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 6A Through Hole TO-220-3 Full Pack | FMG-26R.pdf | |
| BZW03D220-TR | Zener Diode 220V 1.85W ±10% Through Hole SOD-64 | BZW03D220-TR.pdf | |
| 1N5921P/TR8 | Zener Diode 6.8V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5921P/TR8.pdf | |
| JAN2N3811L | TRANS 2PNP 60V 0.05A TO78 | JAN2N3811L.pdf | |
| 8N3DV85BC-0110CDI8 | VCXO IC 25MHz, 38.88MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0110CDI8.pdf | |
| R5F212A7SNLG#W4 | R8C R8C/2x/2A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 64-TFLGA (6x6) | R5F212A7SNLG#W4.pdf | |
| MSP430F148IRTDR | MSP430 MSP430x1xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 48KB (48K x 8 + 256B) FLASH 64-VQFN (9x9) | MSP430F148IRTDR.pdf | |
| LM3S8970-EQC50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S8970-EQC50-A2T.pdf | |
| TSC1031IYPT | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-TSSOP | TSC1031IYPT.pdf | |
| LM2902VDR2G | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | LM2902VDR2G.pdf | |
| 74HCT27N,652 | NOR Gate IC 3 Channel 14-DIP | 74HCT27N,652.pdf | |
| SN74ALS841DWRG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 10:10 IC Tri-State 24-SOIC | SN74ALS841DWRG4.pdf | |
| SN74HC257DT | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | SN74HC257DT.pdf | |
| MIC4722YML-TR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3A 12-VFDFN Exposed Pad, 12-MLF® | MIC4722YML-TR.pdf | |
| MP4560DQ-LF-P | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 2A 10-VFDFN Exposed Pad | MP4560DQ-LF-P.pdf |