| Manufacturer Part Number: | 1N5927A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5927A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5927A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5927A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5927A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5927A G is new and unused, you can buy 1N5927A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5927A G.
| SBMB8 | BRIDGE RECT 1.5A 800V 4SIP | SBMB8.pdf | |
| MMSZ5227B-E3-08 | Zener Diode 3.6V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5227B-E3-08.pdf | |
| JAN1N5545C-1 | Zener Diode 30V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N5545C-1.pdf | |
| AD5322ARM-REEL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 10-MSOP | AD5322ARM-REEL7.pdf | |
| EP4SE530H35C3 | IC FPGA 744 I/O 1152HBGA | EP4SE530H35C3.pdf | |
| PIC16C65AT-10I/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C65AT-10I/PT.pdf | |
| SN74AHCT158DR | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | SN74AHCT158DR.pdf | |
| S29GL512P11TFI010 | IC FLASH 512MBIT 110NS 56TSOP | S29GL512P11TFI010.pdf | |
| 34LC02T-I/SN | IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8SOIC | 34LC02T-I/SN.pdf | |
| MAX6789TB+T | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry 10-TDFN-EP (3x3) | MAX6789TB+T.pdf | |
| MC33152VDR2 | IC MOSFET DRIVER DUAL HS 8-SOIC | MC33152VDR2.pdf | |
| MIC2951-3.3YMM | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 3.3V, 1.24 V ~ 29 V 150mA 8-MSOP | MIC2951-3.3YMM.pdf |