| Manufacturer Part Number: | 1N5940A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5940A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5940A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 53 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 32.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5940A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5940A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5940A G is new and unused, you can buy 1N5940A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5940A G.
| VUM33-05N | MOSFET STAGE BOOST 500V V1-B | VUM33-05N.pdf | |
| EU01V1 | DIODE GEN PURP 400V 250MA AXIAL | EU01V1.pdf | |
| SRP300K-E3/54 | Diode Standard 800V 3A Through Hole DO-201AD | SRP300K-E3/54.pdf | |
| 2EZ3.9D10/TR8 | Zener Diode 3.9V 2W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ3.9D10/TR8.pdf | |
| SI5330H-B00222-GMR | Clock Fanout Buffer (Distribution), Translator IC 350MHz 24-VFQFN Exposed Pad | SI5330H-B00222-GMR.pdf | |
| 8N3DV85LC-0018CDI8 | VCXO IC 212.5MHz, 250MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0018CDI8.pdf | |
| AD7708BRUZ | 16 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 Sigma-Delta 28-TSSOP | AD7708BRUZ.pdf | |
| MCP4261-502E/ST | Digital Potentiometer 5k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 14-TSSOP | MCP4261-502E/ST.pdf | |
| TMS320C6747CZKBA3 | IC DSP FIX/FLOAT POINT 256BGA | TMS320C6747CZKBA3.pdf | |
| MC908QY1CDTER | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1.5K x 8) FLASH 16-TSSOP | MC908QY1CDTER.pdf | |
| PIC18C442-E/PT | PIC PIC® 18C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC18C442-E/PT.pdf | |
| LT1884AIS8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT1884AIS8#PBF.pdf | |
| AD8541AKSZ-R2 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | AD8541AKSZ-R2.pdf | |
| OP270FZ | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-CERDIP | OP270FZ.pdf | |
| SN74HCT541PWT | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74HCT541PWT.pdf |