| Manufacturer Part Number: | 1N5944A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 62V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5944A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5944A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 62V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 47.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5944A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5944A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5944A G is new and unused, you can buy 1N5944A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5944A G.
| BAS40-05-E3-18 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS40-05-E3-18.pdf | |
| B2100A-13-F | DIODE SCHOTTKY 2.0A 100V | B2100A-13-F.pdf | |
| STU9HN65M2 | MOSFET N-CH 650V 5.5A IPAK | STU9HN65M2.pdf | |
| 8N3SV75AC-0149CDI8 | VCXO IC 350MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0149CDI8.pdf | |
| 8N4Q001LG-0127CDI | Clock Oscillator IC 25MHz, 33.3333MHz, 50MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0127CDI.pdf | |
| LS102MASE7EHA | ARM1136JF-S Microprocessor IC QorlQ LS1 2 Core, 32-Bit 650MHz 448-PBGA w/Heat Spreader (23x23) | LS102MASE7EHA.pdf | |
| SN74LVC1GX04DRLR | IC CRYSTAL OSCILLATOR DVR SOT563 | SN74LVC1GX04DRLR.pdf | |
| 93C56BT-E/MNY | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TDFN | 93C56BT-E/MNY.pdf | |
| AT27C256R-90JC | IC OTP 256KBIT 90NS 32PLCC | AT27C256R-90JC.pdf | |
| MTFC32GJTED-4M IT | IC FLASH 256GBIT 169VFBGA | MTFC32GJTED-4M IT.pdf | |
| TC14433AELI713 | IC ADC 3 1/2 DIGIT 28PLCC | TC14433AELI713.pdf | |
| S-8351C30UA-J6PT2U | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SOT-89-3 | S-8351C30UA-J6PT2U.pdf | |
| MCP1602-ADJI/MS | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 500mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | MCP1602-ADJI/MS.pdf | |
| SI-8205NHG | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.5V 1 Output 3A 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | SI-8205NHG.pdf | |
| MAX5092AATE+ | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1) 1MHz 16-WQFN Exposed Pad | MAX5092AATE+.pdf |