| Manufacturer Part Number: | 1N5956A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 200V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5956A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5956A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 200V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 152V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5956A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5956A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5956A G is new and unused, you can buy 1N5956A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5956A G.
| DB105 | RECTIFIER BRIDGE 1A 600V DB-1 | DB105.pdf | |
| 1SS272TE85LF | Diode Array 2 Independent Standard 80V 100mA Surface Mount SC-61AA | 1SS272TE85LF.pdf | |
| SBR40U300CTB-13 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 300V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | SBR40U300CTB-13.pdf | |
| SIA817EDJ-T1-GE3 | MOSFET P-CH 30V 4.5A SC-70-6 | SIA817EDJ-T1-GE3.pdf | |
| NTMFS5C612NLWFT1G | MOSFET N-CH 60V 36A SO8FL | NTMFS5C612NLWFT1G.pdf | |
| 8N3SV75LC-0052CDI8 | VCXO IC 425MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0052CDI8.pdf | |
| 8N3QV01FG-1105CDI8 | VCXO IC 110MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1105CDI8.pdf | |
| EP3C80F484C8 | IC FPGA 295 I/O 484FBGA | EP3C80F484C8.pdf | |
| XC4013XL-3PQ208I | IC FPGA 160 I/O 208QFP | XC4013XL-3PQ208I.pdf | |
| MB91213APMC-GS-146E1 | FR60Lite RISC FR MB91210 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 544KB (544K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91213APMC-GS-146E1.pdf | |
| INA106KP | Differential Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | INA106KP.pdf | |
| MC74ACT139MELG | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-SOEIAJ | MC74ACT139MELG.pdf | |
| S25FL128SDSMFBG03 | IC FLASH 128MBIT SPI CMOS 16SOIC | S25FL128SDSMFBG03.pdf | |
| IS42SM32400H-6BLI-TR | IC SDRAM 128MBIT 90BGA | IS42SM32400H-6BLI-TR.pdf | |
| M29F010B45K6E | IC FLASH 1MBIT 45NS 32PLCC | M29F010B45K6E.pdf |