| Manufacturer Part Number: | 1N5986A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 2.7V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5986A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5986A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 2.7V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 110 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 500mV | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5986A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5986A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5986A is new and unused, you can buy 1N5986A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5986A.
| DSSK20-015A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 10A Through Hole TO-220-3 | DSSK20-015A.pdf | |
| BY203-20STAP | DIODE AVALANCH 1.2KV 250MA SOD57 | BY203-20STAP.pdf | |
| SY89532LHH-TR | IC SYNTHESIZR LVPECL/LVDS | SY89532LHH-TR.pdf | |
| AD8802ANZ | 8 Bit Digital to Analog Converter 12 20-PDIP | AD8802ANZ.pdf | |
| EP4SGX230KF40C2ES | IC FPGA 744 I/O 1517FBGA | EP4SGX230KF40C2ES.pdf | |
| C8051F807-GU | 8051 C8051F80x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 24-QSOP | C8051F807-GU.pdf | |
| ST10F269DIETR | ST10 ST10 Microcontroller IC 16-Bit 40MHz 256KB (256K x 8) FLASH | ST10F269DIETR.pdf | |
| TSC87251G2D-24IJ | C251 8x251 Microcontroller IC 8/16-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) OTP 44-CDIL | TSC87251G2D-24IJ.pdf | |
| EL5104IS | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | EL5104IS.pdf | |
| SN74LVTH241NSRE4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | SN74LVTH241NSRE4.pdf | |
| 71V3579S80PFGI8 | IC SRAM 4.5MBIT 8NS 100TQFP | 71V3579S80PFGI8.pdf | |
| 7134SA35J | IC SRAM 32KBIT 35NS 52PLCC | 7134SA35J.pdf | |
| UC2844D8TR | Converter Offline Boost, Flyback, Forward Topology Up to 500kHz 8-SOIC | UC2844D8TR.pdf | |
| MIC2774L-28YM5-TR | Supervisor Complementary 2 Channel SOT-23-5 | MIC2774L-28YM5-TR.pdf | |
| MAX6126B21+ | Series Voltage Reference IC ±0.1% 10mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | MAX6126B21+.pdf |