| Manufacturer Part Number: | 1N5987B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5987B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5987B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 95 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5987B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5987B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5987B_T50A is new and unused, you can buy 1N5987B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5987B_T50A.
| MPSH17_D26Z | RF Transistor NPN 15V 800MHz 350mW Through Hole TO-92-3 | MPSH17_D26Z.pdf | |
| IRL3803PBF | MOSFET N-CH 30V 140A TO-220AB | IRL3803PBF.pdf | |
| IPI05N03LA | MOSFET N-CH 25V 80A I2PAK | IPI05N03LA.pdf | |
| ADS8331IBRGET | 16 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 24-VQFN (4x4) | ADS8331IBRGET.pdf | |
| AD7767BRUZ-1-RL7 | 24 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-TSSOP | AD7767BRUZ-1-RL7.pdf | |
| ST7FLITE29F2B6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH | ST7FLITE29F2B6.pdf | |
| C8051F040 | 8051 C8051F04x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | C8051F040.pdf | |
| 10AS066N4F40I3SG | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria 10 SX FPGA - 660K Logic Elements 256KB 1.5GHz 1517-FCBGA (40x40) | 10AS066N4F40I3SG.pdf | |
| SCANSTA101SMX/NOPB | Testing Equipment Interface 49-BGA (7x7) | SCANSTA101SMX/NOPB.pdf | |
| PI4ULS5V102UEX | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 100Mbps 8-MSOP | PI4ULS5V102UEX.pdf | |
| AT28HC256-90JU | IC EEPROM 256KBIT 90NS 32PLCC | AT28HC256-90JU.pdf | |
| IS42S32160A-75BLI-TR | IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 90BGA | IS42S32160A-75BLI-TR.pdf | |
| BQ2000TSN-B5TRG4 | IC CHRG MGMT MULTICHEM 8-SOIC | BQ2000TSN-B5TRG4.pdf | |
| UC2907NG4 | Load Share Controller PMIC 16-PDIP | UC2907NG4.pdf | |
| AS1907C24-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | AS1907C24-T.pdf |