| Manufacturer Part Number: | 1N5989A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.6V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5989A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5989A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 95 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 500mV | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5989A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5989A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5989A is new and unused, you can buy 1N5989A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5989A.
| GP02-30-M3/54 | DIODE GEN PURP 3KV 250MA DO204 | GP02-30-M3/54.pdf | |
| FZT657QTA | TRANS NPN 300V 1A SOT223 | FZT657QTA.pdf | |
| CM100DY-24A | IGBT Module Half Bridge 1200V 100A 672W Chassis Mount Module | CM100DY-24A.pdf | |
| 5V30022DCG8 | IC CLOCK BUFFER ZD 2.5V 8SOIC | 5V30022DCG8.pdf | |
| 1527G-110LFT | IC VIDEO CLK SYNTHESIZER 16TSSOP | 1527G-110LFT.pdf | |
| ATSAMD10D13A-MUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM D10D Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-QFN (4x4) | ATSAMD10D13A-MUT.pdf | |
| 74HC4052D,652 | 2 Circuit IC Switch 4:1 150 Ohm 16-SO | 74HC4052D,652.pdf | |
| MCZ33780EGR2 | Interface 16-SOIC | MCZ33780EGR2.pdf | |
| OPA336U/2K5 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA336U/2K5.pdf | |
| SN74AUC2G08DCURG4 | AND Gate IC 2 Channel US8 | SN74AUC2G08DCURG4.pdf | |
| SN74HC14DTG4 | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | SN74HC14DTG4.pdf | |
| TC62D902FG(C8,ELHZ | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback Triac Dimming 8-SOP | TC62D902FG(C8,ELHZ.pdf | |
| SI3460-E02-GMR | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3af (PoE) 11-QFN (3x3) | SI3460-E02-GMR.pdf | |
| XC6123D329ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123D329ER-G.pdf | |
| TPS62222DDCT | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 400mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | TPS62222DDCT.pdf |