| Manufacturer Part Number: | 1N5990A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.9V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5990A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5990A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.9V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 95 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5990A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5990A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5990A is new and unused, you can buy 1N5990A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5990A.
| BYG22A-E3/TR | DIODE AVALANCHE 50V 2A DO214AC | BYG22A-E3/TR.pdf | |
| 1N5915D G | Zener Diode 3.9V 1.25W ±1% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5915D G.pdf | |
| C431N1 | SCR 800V 950A Standard Recovery Chassis Mount Press-Pak (Pow-R-Disc) | C431N1.pdf | |
| MJE172STU | TRANS PNP 80V 3A TO-126 | MJE172STU.pdf | |
| 8N4QV01EG-0126CDI8 | VCXO IC 19.2MHz, 38.4MHz, 26MHz, 52MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0126CDI8.pdf | |
| ADS1100A5IDBVT | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta SOT-23-6 | ADS1100A5IDBVT.pdf | |
| XCKU115-3FLVA1517E | IC FPGA 624 I/O 1517FCBGA | XCKU115-3FLVA1517E.pdf | |
| LFEC3E-4TN100I | IC FPGA 67 I/O 100TQFP | LFEC3E-4TN100I.pdf | |
| PIC16LF1777-I/MV | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 40-UQFN (5x5) | PIC16LF1777-I/MV.pdf | |
| 74ALVCH16245DL,112 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74ALVCH16245DL,112.pdf | |
| CY74FCT16245TPVC | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | CY74FCT16245TPVC.pdf | |
| MC74VHC32MELG | OR Gate IC 4 Channel SOEIAJ-14 | MC74VHC32MELG.pdf | |
| CY7C1019D-10VXIT | IC SRAM 1MBIT 10NS 32SOJ | CY7C1019D-10VXIT.pdf | |
| S-11L10C17-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 150mA SOT-23-5 | S-11L10C17-M5T1U.pdf | |
| S-13A1E2J-E6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 1A 6-HSOP | S-13A1E2J-E6T1U3.pdf |