| Manufacturer Part Number: | 1N5992A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.7V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5992A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5992A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.7V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 90 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5992A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5992A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5992A is new and unused, you can buy 1N5992A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5992A.
| GP10BHE3/73 | Diode Standard 100V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | GP10BHE3/73.pdf | |
| 1N5358E3/TR8 | Zener Diode 22V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5358E3/TR8.pdf | |
| 2SD2018 | TRANS NPN DARL 60V 1A TO-126 | 2SD2018.pdf | |
| ISL12082IB8Z | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL12082IB8Z.pdf | |
| ADC0808S250HW-C18 | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 48-HTQFP (7x7) | ADC0808S250HW-C18.pdf | |
| PIC18F45J11-I/ML | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F45J11-I/ML.pdf | |
| PIC16LF1787-E/P | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH | PIC16LF1787-E/P.pdf | |
| PIC16C74AT-04I/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C74AT-04I/PT.pdf | |
| TMS5702134CZWTQQ1 | ARM® Cortex®-R4F Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R Microcontroller IC 16/32-Bit 180MHz 2MB (2M x 8) FLASH 337-NFBGA (16x16) | TMS5702134CZWTQQ1.pdf | |
| MAX317CSA+T | 1 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 8-SOIC | MAX317CSA+T.pdf | |
| TL974IPWR | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TL974IPWR.pdf | |
| LMV339DTBR2G | Comparator General Purpose Open Drain 14-TSSOP | LMV339DTBR2G.pdf | |
| MT29F1G01ABAFDSF-AAT:F | SLC 1G 1GX1 SOIC | MT29F1G01ABAFDSF-AAT:F.pdf | |
| MAX8516EUB+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.5 V ~ 3.4 V 1A 10-uMAX | MAX8516EUB+T.pdf | |
| SG7812AT-DESC | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 500mA TO-39 | SG7812AT-DESC.pdf |