| Manufacturer Part Number: | 1N5993A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5993A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5993A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 88 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5993A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5993A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5993A is new and unused, you can buy 1N5993A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5993A.
| MBRH20040RL | Diode Schottky, Reverse Polarity 40V 200A | MBRH20040RL.pdf | |
| BZT52B18-HE3-18 | Zener Diode 18V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B18-HE3-18.pdf | |
| BS170RLRP | MOSFET N-CH 60V 500MA TO-92 | BS170RLRP.pdf | |
| APTGT400DU120G | IGBT Module Trench Field Stop Dual, Common Source 1200V 560A 1785W Chassis Mount SP6 | APTGT400DU120G.pdf | |
| 843204AGI-01LFT | IC SYNTHESIZER LVPECL 48-TSSOP | 843204AGI-01LFT.pdf | |
| 8N4DV85BC-0017CDI | VCXO IC 622.08MHz, 669.3266MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0017CDI.pdf | |
| M7A3P1000-1FGG484I | IC FPGA 300 I/O 484FBGA | M7A3P1000-1FGG484I.pdf | |
| XAM3517AZER | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC Sitara™ 1 Core, 32-Bit 600MHz 484-BGA (23x23) | XAM3517AZER.pdf | |
| TRS222CDWG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 18-SOIC | TRS222CDWG4.pdf | |
| IDT71V124SA15PHI | IC SRAM 1MBIT 15NS 32TSOP | IDT71V124SA15PHI.pdf | |
| DRV8402DKDR | Bipolar Motor Driver Power MOSFET Parallel 36-HSSOP | DRV8402DKDR.pdf | |
| LM4132AMF-4.1 | Series Voltage Reference IC ±0.05% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4132AMF-4.1.pdf | |
| TPS77633QPWPRQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA 20-HTSSOP | TPS77633QPWPRQ1.pdf | |
| NCV2931DT-5.0RK | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA DPAK-3 | NCV2931DT-5.0RK.pdf |