| Manufacturer Part Number: | 1N5995A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5995A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5995A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5995A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5995A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5995A is new and unused, you can buy 1N5995A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5995A.
| 2EZ190D2/TR12 | Zener Diode 190V 2W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ190D2/TR12.pdf | |
| IRF7303PBF | MOSFET 2N-CH 30V 4.9A 8-SOIC | IRF7303PBF.pdf | |
| FDW2504P | MOSFET 2P-CH 20V 3.8A 8-TSSO | FDW2504P.pdf | |
| IRF3205ZL | MOSFET N-CH 55V 75A TO-262 | IRF3205ZL.pdf | |
| MK1707DLFTR | IC CLK GENERATOR LOW EMI 8-SOIC | MK1707DLFTR.pdf | |
| DAC813AU/1K | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC | DAC813AU/1K.pdf | |
| XCV1000E-6FG1156I | IC FPGA 660 I/O 1156FBGA | XCV1000E-6FG1156I.pdf | |
| MSP430FR5947IDAR | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FRAM 38-TSSOP | MSP430FR5947IDAR.pdf | |
| IXDI504SIA | IC GATE DRIVER DUAL 4A 8-SOIC | IXDI504SIA.pdf | |
| MAX17010AETL+ | LCD Monitor, Notebook Display PMIC 40-TQFN-EP (5x5) | MAX17010AETL+.pdf | |
| LM2576WU | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.23V 1 Output 3A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | LM2576WU.pdf |