| Manufacturer Part Number: | 1N5997A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5997A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5997A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5997A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5997A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5997A is new and unused, you can buy 1N5997A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5997A.
| SK13-13 | Diode Schottky 30V 1A Surface Mount SMB | SK13-13.pdf | |
| JANTX1N4120UR-1 | Zener Diode 30V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N4120UR-1.pdf | |
| IXZ210N50L | RF Mosfet N-Channel 50V 175MHz 16dB 200W DE275 | IXZ210N50L.pdf | |
| 8N4SV76BC-0020CDI8 | VCXO IC 106.25MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0020CDI8.pdf | |
| 8N4Q001LG-0097CDI | Clock Oscillator IC 38.88MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0097CDI.pdf | |
| AD669BRZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC W | AD669BRZ.pdf | |
| M4A5-64/32-7VI48 | IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP | M4A5-64/32-7VI48.pdf | |
| MB90349CASPFV-GS-769E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90349CASPFV-GS-769E1.pdf | |
| MB90025PMT-GS-159E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025PMT-GS-159E1.pdf | |
| ADA4627-1ARZ-R7 | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | ADA4627-1ARZ-R7.pdf | |
| SN74AUC1G14YEAR | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger 5-DSBGA, 5-WCSP (1.4x0.9) | SN74AUC1G14YEAR.pdf | |
| MC14093BFELG | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger SOEIAJ-14 | MC14093BFELG.pdf | |
| MAX6324GUT23-T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | MAX6324GUT23-T.pdf | |
| LM4050QAIM3X2.5/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±0.1% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4050QAIM3X2.5/NOPB.pdf | |
| L5983 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 1.5A 8-VFDFN Exposed Pad | L5983.pdf |