| Manufacturer Part Number: | 1N5998A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5998A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5998A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 5.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5998A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5998A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5998A is new and unused, you can buy 1N5998A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5998A.
| GBU4K-BP | RECT BRIDGE GPP 4A 800V GBU | GBU4K-BP.pdf | |
| EDZVT2R5.6B | Zener Diode 5.6V 150mW ±2% Surface Mount EMD2 | EDZVT2R5.6B.pdf | |
| SMBG5914CE3/TR13 | Zener Diode 3.6V 2W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5914CE3/TR13.pdf | |
| S2010R | SCR 200V 10A Standard Recovery Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab | S2010R.pdf | |
| EFF19F | SCR Module 1200V 100A (DC) Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes Chassis Mount Module | EFF19F.pdf | |
| PN2222ABU | TRANS NPN 40V 1A TO-92 CASE | PN2222ABU.pdf | |
| TIP30A | TRANS PNP 60V 1A TO-220 | TIP30A.pdf | |
| TK10A55D(STA4,Q,M) | MOSFET N-CH 550V 10A TO-220SIS | TK10A55D(STA4,Q,M).pdf | |
| DS1135U-6 | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 6ns 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | DS1135U-6.pdf | |
| 8N3QV01FG-1108CDI8 | VCXO IC 100MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1108CDI8.pdf | |
| AD5684RARUZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD5684RARUZ.pdf | |
| MC9S08PA32AVLC | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC9S08PA32AVLC.pdf | |
| LT6556CUF#PBF | IC VIDEO MULTIPLEXER 2X1 24QFN | LT6556CUF#PBF.pdf | |
| SN65HVD485EDGKRG4 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-MSOP | SN65HVD485EDGKRG4.pdf | |
| OPA4354AIPWR | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | OPA4354AIPWR.pdf |