| Manufacturer Part Number: | 1N6000B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6000B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6000B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6000B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6000B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N6000B_T50A is new and unused, you can buy 1N6000B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6000B_T50A.
| NSBA114TDP6T5G | TRANS 2PNP PREBIAS 0.408W SOT963 | NSBA114TDP6T5G.pdf | |
| CSD19533KCS | MOSFET N-CH 100V 86A TO220-3 | CSD19533KCS.pdf | |
| IRFH5104TRPBF | MOSFET N-CH 40V 24A PQFN | IRFH5104TRPBF.pdf | |
| EP3SL50F484C3N | IC FPGA 296 I/O 484FBGA | EP3SL50F484C3N.pdf | |
| DG9262DY-T1 | 2 Circuit IC Switch 1:1 60 Ohm 8-SOIC | DG9262DY-T1.pdf | |
| ICL3221EIVZ | 1/1 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | ICL3221EIVZ.pdf | |
| 74LVTH125PW,112 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | 74LVTH125PW,112.pdf | |
| CY7C1347G-200AXCT | IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP | CY7C1347G-200AXCT.pdf | |
| CY7C131E-25NXC | IC SRAM 8KBIT 25NS 52QFP | CY7C131E-25NXC.pdf | |
| UCD3138ARGCT | Power Supply Controller Digital Power Controller 64-VQFN (9x9) | UCD3138ARGCT.pdf | |
| TPS7A8801RTJT | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 2 Output 0.8 V ~ 5 V 1A 20-QFN (4x4) | TPS7A8801RTJT.pdf | |
| TL317CLPR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 32 V 100mA TO-92-3 | TL317CLPR.pdf | |
| TLE42764EV50XUMA1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 400mA PG-SSOP-14-EP | TLE42764EV50XUMA1.pdf |