| Manufacturer Part Number: | 1N6001A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6001A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6001A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6001A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6001A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6001A is new and unused, you can buy 1N6001A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6001A.
| S16-4148E3/TR13 | Diode Array 8 Independent Standard 75V 400mA (DC) Surface Mount 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | S16-4148E3/TR13.pdf | |
| FEP16FTA | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 300V 16A Through Hole TO-220-3 | FEP16FTA.pdf | |
| BAT 15-099 E6327 | RF Diode Schottky - 2 Independent 4V 110mA 100mW PG-SOT143-4 | BAT 15-099 E6327.pdf | |
| TZX13C-TAP | Zener Diode 13V 500mW Through Hole DO-35 | TZX13C-TAP.pdf | |
| 1N4752CE3/TR13 | Zener Diode 33V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4752CE3/TR13.pdf | |
| RN4990(T5L,F,T) | TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 | RN4990(T5L,F,T).pdf | |
| SI5479DU-T1-GE3 | MOSFET P-CH 12V 16A CHIPFET | SI5479DU-T1-GE3.pdf | |
| IXYP20N120C3 | IGBT 1200V 40A 278W Through Hole TO-220AB | IXYP20N120C3.pdf | |
| APT35GA90BD15 | IGBT PT 900V 63A 290W Through Hole TO-247 [B] | APT35GA90BD15.pdf | |
| XCR3128XL-7TQ144I | IC CPLD 128MC 7NS 144TQFP | XCR3128XL-7TQ144I.pdf | |
| LCMXO1200C-5MN132C | IC FPGA 101 I/O 132CSBGA | LCMXO1200C-5MN132C.pdf | |
| STR715FR0T1 | ARM7® STR7 Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 64KB (64K x 8 + 16K) FLASH | STR715FR0T1.pdf | |
| VNC2-64Q1B-TRAY | USB Controller USB 2.0 SPI, UART Interface 64-QFN (8x8) | VNC2-64Q1B-TRAY.pdf | |
| MAX3107EAG+T | RS232, RS485 Controller I²C, SPI, UART Interface 24-SSOP | MAX3107EAG+T.pdf | |
| 74HCT9115D,118 | Buffer, Non-Inverting 9 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 20-SO | 74HCT9115D,118.pdf |