| Manufacturer Part Number: | 1N6001B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6001B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6001B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 18 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6001B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6001B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N6001B_T50A is new and unused, you can buy 1N6001B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6001B_T50A.
| RS3BHE3_A/I | DIODE FAST REC 100V 3A DO214AB | RS3BHE3_A/I.pdf | |
| Q4015L556 | TRIAC 400V 15A TO220 | Q4015L556.pdf | |
| IRL630STRR | MOSFET N-CH 200V 9A D2PAK | IRL630STRR.pdf | |
| AK4113VF | IC RCVR DGTL AUD 30VSOP | AK4113VF.pdf | |
| PI90LVT211QE | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 250MHz 28-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | PI90LVT211QE.pdf | |
| CDC706PWRG4 | IC 2:6PLL SYNTH/MULT/DIV 20TSSOP | CDC706PWRG4.pdf | |
| MC100E195FN | Delay Line IC Programmable 128 Tap 1.39ns ~ 3.63ns 28-LCC (J-Lead) | MC100E195FN.pdf | |
| MAX11664AUB+T | 10 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 10-uMAX | MAX11664AUB+T.pdf | |
| DAC716UK | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SOIC | DAC716UK.pdf | |
| R5F104GCAFB#X0 | RL78 RL78/G14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F104GCAFB#X0.pdf | |
| DSPIC33FJ128GP710A-E/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12) | DSPIC33FJ128GP710A-E/PT.pdf | |
| EZ80190AZ050EC | eZ80 Microprocessor IC eZ80® Acclaim!® 1 Core, 8-Bit 50MHz 100-VQFP (14x14) | EZ80190AZ050EC.pdf | |
| MAX4522EUE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 16-TSSOP | MAX4522EUE+.pdf | |
| VSC8142VR-03 | 1/1 Transceiver SONET/SDH 208-BGA (23x23) | VSC8142VR-03.pdf | |
| TLV2454ID | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2454ID.pdf |