| Manufacturer Part Number: | 1N6002A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6002A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6002A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 32 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6002A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6002A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6002A is new and unused, you can buy 1N6002A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6002A.
| MDD72-08N1B | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 800V 113A Chassis Mount TO-240AA | MDD72-08N1B.pdf | |
| AD9650BCPZRL7-25 | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-LFCSP-VQ (9x9) | AD9650BCPZRL7-25.pdf | |
| PIC18F45J10T-I/ML | PIC PIC® 18J Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F45J10T-I/ML.pdf | |
| PIC24FV08KM202-I/SP | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 28-SPDIP | PIC24FV08KM202-I/SP.pdf | |
| ICS1893BFI | Ethernet Physical Layer Controller 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Interface 48-SSOP | ICS1893BFI.pdf | |
| SN74LS19ANSR | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SO | SN74LS19ANSR.pdf | |
| AT45DB321E-CCUF-T | IC FLASH 32MBIT 85MHZ 9UBGA | AT45DB321E-CCUF-T.pdf | |
| IS43TR16128BL-125KBL-TR | IC DDR3 2GB 96BGA | IS43TR16128BL-125KBL-TR.pdf | |
| AT24C16A-10TI-1.8 | IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP | AT24C16A-10TI-1.8.pdf |