| Manufacturer Part Number: | 1N6004A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6004A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6004A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 42 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6004A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6004A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6004A is new and unused, you can buy 1N6004A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6004A.
| 1N2842A | Zener Diode 130V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) | 1N2842A.pdf | |
| MMBT3640 | TRANS PNP 12V 0.2A SOT-23 | MMBT3640.pdf | |
| ZXMP10A18KTC | MOSFET P-CH 100V 3.8A DPAK | ZXMP10A18KTC.pdf | |
| BSS138AKAR | MOSFET N-CH 60V 0.2A TO-236AB | BSS138AKAR.pdf | |
| 8N3Q001LG-0141CDI | Clock Oscillator IC 156.25MHz, 133.3333MHz, 137.5MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0141CDI.pdf | |
| A54SX16A-TQ100M | IC FPGA 81 I/O 100TQFP | A54SX16A-TQ100M.pdf | |
| PIC32MM0064GPL020-I/ML | MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 20-QFN (4x4) | PIC32MM0064GPL020-I/ML.pdf | |
| PIC16F818T-I/SSTSL | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16F818T-I/SSTSL.pdf | |
| PIC16F877T-04I/PT | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16F877T-04I/PT.pdf | |
| LE79271MQCT | Telecom IC 28-QFN | LE79271MQCT.pdf | |
| 74AC521MTCX | Magnitude Comparator 8 Bit Active Low Output A=B 20-TSSOP | 74AC521MTCX.pdf | |
| CD74HCT574QM96Q1 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | CD74HCT574QM96Q1.pdf | |
| SN74LVC00APWR | NAND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | SN74LVC00APWR.pdf | |
| CY7C1418TV18-267BZC | IC SRAM 36MBIT 267MHZ 165FBGA | CY7C1418TV18-267BZC.pdf | |
| TPS2051DR | IC 900MA POWER DIST SWITCH 8SOIC | TPS2051DR.pdf |