| Manufacturer Part Number: | 1N6005A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6005A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6005A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 48 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 9.9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6005A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6005A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6005A is new and unused, you can buy 1N6005A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6005A.
| BZX84C2V4W-7 | Zener Diode 2.4V 200mW ±8% Surface Mount SOT-323 | BZX84C2V4W-7.pdf | |
| IRFR3504PBF | MOSFET N-CH 40V 30A DPAK | IRFR3504PBF.pdf | |
| MAX5735AUTN+T | 16 Bit Digital to Analog Converter 32 56-TQFN (8x8) | MAX5735AUTN+T.pdf | |
| LFSC3GA40E-6FFAN1020C | IC FPGA 562 I/O 1020BGA | LFSC3GA40E-6FFAN1020C.pdf | |
| XCKU035-2FBVA676I | IC FPGA 312 I/O 676FCBGA | XCKU035-2FBVA676I.pdf | |
| STM32L471QGI6 | ARM® Cortex®-M4 STM32L4 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1MB (1M x 8) FLASH 132-UFBGA (7x7) | STM32L471QGI6.pdf | |
| MB9BF412RPMC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B410R Microcontroller IC 32-Bit 144MHz 160KB (160K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB9BF412RPMC-G-JNE2.pdf | |
| MB90025FPMT-GS-186E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025FPMT-GS-186E1.pdf | |
| XE167G96F66LACFXQMA1 | C166SV2 XE16x Microcontroller IC 16-Bit 66MHz 768KB (768K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | XE167G96F66LACFXQMA1.pdf | |
| AT91FR4081-33CI | ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 33MHz 1MB (512K x 16) FLASH 120-BGA (17x11) | AT91FR4081-33CI.pdf | |
| MC908LK24CFUE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 24KB (24K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) | MC908LK24CFUE.pdf | |
| PI7C9X7958BNBE | PCI Bridge, PCI to UART UART Interface 160-LFBGA (12x12) | PI7C9X7958BNBE.pdf | |
| NTS0101GM,115 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 1 Channel 50Mbps 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | NTS0101GM,115.pdf | |
| W632GG6KB-11 TR | 2G DDR3 SDRAM X16 933MHZ | W632GG6KB-11 TR.pdf | |
| XC6123D426MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123D426MR-G.pdf |