| Manufacturer Part Number: | 1N6006A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6006A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6006A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 55 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 11V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6006A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6006A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6006A is new and unused, you can buy 1N6006A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6006A.
| BZX79C39_T50R | Zener Diode 39V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | BZX79C39_T50R.pdf | |
| K2501G | Diac/Sidac Thyristor 240 ~ 280V 1A DO-15 | K2501G.pdf | |
| ZXTN25040DFLTA | TRANS NPN 40V 1.5A SOT23-3 | ZXTN25040DFLTA.pdf | |
| EPC8002 | TRANS GAN 65V 2.7A BUMPED DIE | EPC8002.pdf | |
| NTMFS4C290NT1G | MOSFET N-CH 30V 8.2A SO8FL | NTMFS4C290NT1G.pdf | |
| ADS900E | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SSOP | ADS900E.pdf | |
| LFE2M20SE-6FN484I | IC FPGA 304 I/O 484FBGA | LFE2M20SE-6FN484I.pdf | |
| ATMEGA324PV-10MUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) | ATMEGA324PV-10MUR.pdf | |
| PIC24FJ256GA406T-I/MR | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 64-QFN Exposed Pad (9x9) | PIC24FJ256GA406T-I/MR.pdf | |
| PIC18F4220-E/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (2K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F4220-E/ML.pdf | |
| S25FL164K0XNFV011 | IC FLASH 64MBIT CMOS SPI 8WSON | S25FL164K0XNFV011.pdf | |
| 71V35761S166BGI8 | IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA | 71V35761S166BGI8.pdf | |
| INN2604K-TL | Converter Offline Flyback Topology 100kHz eSOP-R16B | INN2604K-TL.pdf | |
| BSP77 E6327 | IC PWR SWITCH 42V 2.17A SOT223-4 | BSP77 E6327.pdf | |
| AP2202K-2.5TRE1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA SOT-23-5 | AP2202K-2.5TRE1.pdf |