| Manufacturer Part Number: | 1N6009A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 24V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6009A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6009A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 24V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 78 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 15V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6009A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6009A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6009A is new and unused, you can buy 1N6009A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6009A.
| TM8050H-8D3-TR | SCR 800V 80A Standard Recovery Surface Mount D3Pak | TM8050H-8D3-TR.pdf | |
| BDP950E6327HTSA1 | TRANS PNP 60V 3A SOT-223 | BDP950E6327HTSA1.pdf | |
| 854105AGLFT | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 250MHz 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 854105AGLFT.pdf | |
| MCP4261-502E/ST | Digital Potentiometer 5k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 14-TSSOP | MCP4261-502E/ST.pdf | |
| MB90P224BPF-GT-5233 | F²MC-16F F²MC-16F MB90220 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 96KB (96K x 8) OTP 120-PQFP (28x28) | MB90P224BPF-GT-5233.pdf | |
| LM4550BVHX/NOPB | Audio, AC '97 Interface 18 b Serial 48-LQFP (7x7) | LM4550BVHX/NOPB.pdf | |
| SN74AHCT125DRE4 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | SN74AHCT125DRE4.pdf | |
| AT24CS32-XHM-T | IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8TSSOP | AT24CS32-XHM-T.pdf | |
| MT29F1G08ABCHC:C TR | IC FLASH 1GBIT 63VFBGA | MT29F1G08ABCHC:C TR.pdf | |
| UCC37323D | IC DUAL HS PWR FET DRVR 8-SOIC | UCC37323D.pdf | |
| IXD611P1 | IC DRVR HALF BRIDGE 600MA 8DIP | IXD611P1.pdf | |
| TLV431AQPKG3 | Shunt Voltage Reference IC 6V ±1% 15mA TO-243AA | TLV431AQPKG3.pdf | |
| LM2575TV-3.3 | Buck, Boost, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 3.3V 1 Output 1A TO-220-5 Formed Leads | LM2575TV-3.3.pdf |