| Manufacturer Part Number: | 1N6011A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 30V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6011A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6011A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 95 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 18V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6011A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6011A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6011A is new and unused, you can buy 1N6011A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6011A.
| 12CWQ04FNTRR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 6A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | 12CWQ04FNTRR.pdf | |
| VS-20TQ045STRL-M3 | Diode Schottky 45V 20A Surface Mount TO-263 (D2Pak) | VS-20TQ045STRL-M3.pdf | |
| BA159GPEHE3/73 | Diode Standard 1000V (1kV) 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | BA159GPEHE3/73.pdf | |
| HSMP-389R-TR2G | RF Diode PIN - 2 Pair Series 100V 1A SOT-363 | HSMP-389R-TR2G.pdf | |
| 1N2845A | Zener Diode 180V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) | 1N2845A.pdf | |
| CXT5401 TR | TRANS PNP 150V 0.6A SOT-89 | CXT5401 TR.pdf | |
| PD85015-E | RF Mosfet LDMOS 13.6V 150mA 870MHz 16dB 15W PowerSO-10RF (Formed Lead) | PD85015-E.pdf | |
| NP80N04PLG-E1B-AY | MOSFET N-CH 40V 80A TO-263 | NP80N04PLG-E1B-AY.pdf | |
| AD7856ARSZ-REEL7 | 14 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 24-SSOP | AD7856ARSZ-REEL7.pdf | |
| LTC2631HTS8-LZ10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 TSOT-23-8 | LTC2631HTS8-LZ10#TRPBF.pdf | |
| PIC16LF1509T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SOIC | PIC16LF1509T-I/SO.pdf | |
| Z8F0421HH020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F0421HH020SG.pdf | |
| R5F571MLCDFP#V0 | RXv2 RX71M Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 4MB (4M x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | R5F571MLCDFP#V0.pdf | |
| MAX4052ESE+ | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm 16-SO | MAX4052ESE+.pdf | |
| 74LV4053DB,112 | 3 Circuit IC Switch 2:1 105 Ohm 16-SSOP | 74LV4053DB,112.pdf |