| Manufacturer Part Number: | 1N6012A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6012A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6012A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 110 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 21V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6012A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6012A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6012A is new and unused, you can buy 1N6012A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6012A.
| JAN1N3768R | Diode Standard, Reverse Polarity 1000V (1kV) 35A Chassis, Stud Mount DO-5 | JAN1N3768R.pdf | |
| MMSZ4691T1G | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4691T1G.pdf | |
| 1N5921A G | Zener Diode 6.8V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5921A G.pdf | |
| BDX54A-S | TRANS PNP DARL 60V 8A | BDX54A-S.pdf | |
| BLF4G22S-100,112 | RF Mosfet LDMOS 28V 900mA 2.11GHz ~ 2.17GHz 13.5dB 25W SOT502B | BLF4G22S-100,112.pdf | |
| TEF6890H/V2,557 | IC RADIO SIGNAL PROC 44-QFP | TEF6890H/V2,557.pdf | |
| 8N4DV85LC-0139CDI | VCXO IC 170MHz, 200MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0139CDI.pdf | |
| PIC16LF18346T-I/GZ | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 20-UQFN (4x4) | PIC16LF18346T-I/GZ.pdf | |
| R5F363AKNFB#U0 | M16C/60 M16C™ M16C/60/63 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | R5F363AKNFB#U0.pdf | |
| SN74AHCT174DBR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SSOP | SN74AHCT174DBR.pdf | |
| FST3125DTR2G | Bus Switch 1 x 1:1 14-TSSOP | FST3125DTR2G.pdf | |
| AT28C64-20PI | IC EEPROM 64KBIT 200NS 28DIP | AT28C64-20PI.pdf | |
| MAX4429CSA+ | IC MOSFET DRV SGL 6A HS 8-SOIC | MAX4429CSA+.pdf | |
| TC9400COD | Volt to Frequency and Frequency to Volt Converter IC 100kHz ±0.05% 14-SOIC | TC9400COD.pdf | |
| LM4128AQ1MFX3.3/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.1% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4128AQ1MFX3.3/NOPB.pdf |