| Manufacturer Part Number: | 1N6014A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6014A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6014A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 170 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 25V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6014A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6014A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6014A is new and unused, you can buy 1N6014A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6014A.
| CMSH3-40MA TR13 | DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMA | CMSH3-40MA TR13.pdf | |
| AR4PKHM3/87A | Diode Avalanche 800V 1.8A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) | AR4PKHM3/87A.pdf | |
| ORT8850L-2BM680I | IC FPGA 278 I/O 680FBGA | ORT8850L-2BM680I.pdf | |
| R5F100JGAFA#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F100JGAFA#V0.pdf | |
| PIC10F206T-E/OT | PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) FLASH SOT-23-6 | PIC10F206T-E/OT.pdf | |
| C8051F064R | 8051 C8051F06x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | C8051F064R.pdf | |
| MC9S08RE32CFJE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC9S08RE32CFJE.pdf | |
| STA013B$ | Audio Decoder IC Sound Cards, Players, Recorders 64-LFBGA (8x8) | STA013B$.pdf | |
| LT1994HDD#TRPBF | Differential Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-DFN (3x3) | LT1994HDD#TRPBF.pdf | |
| LM219N | Comparator General Purpose Open-Collector, Open-Emitter, TTL 14-DIP | LM219N.pdf | |
| DS1265AB-100+ | IC NVSRAM 8MBIT 100NS 36EDIP | DS1265AB-100+.pdf | |
| AT49F001A-45VI | IC FLASH 1MBIT 45NS 32VSOP | AT49F001A-45VI.pdf | |
| BTT62001EJAXUMA1 | IC SWITCH PWR HISIDE 8DSO | BTT62001EJAXUMA1.pdf |