| Manufacturer Part Number: | 1N6015A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6015A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6015A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 180 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 27V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6015A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6015A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6015A is new and unused, you can buy 1N6015A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6015A.
| BLP8G10S-45PGY | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 28V 224mA 952.5MHz ~ 957.5MHz 20.8dB 2.5W 4-HSOP | BLP8G10S-45PGY.pdf | |
| IRFR1N60ATRR | MOSFET N-CH 600V 1.4A DPAK | IRFR1N60ATRR.pdf | |
| EP20K200BC356-2 | IC FPGA 277 I/O 356BGA | EP20K200BC356-2.pdf | |
| PIC16LF1824-E/SL | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-SOIC | PIC16LF1824-E/SL.pdf | |
| PIC16HV540T-20/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 768B (512 x 12) OTP 18-SOIC | PIC16HV540T-20/SO.pdf | |
| NLV14016BDR2G | 4 Circuit IC Switch 1:1 400 Ohm 14-SOIC | NLV14016BDR2G.pdf | |
| MAX3841ETG+T | Data Transport Interface 24-TQFN (4x4) | MAX3841ETG+T.pdf | |
| SN74ALVC32DR | OR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74ALVC32DR.pdf | |
| MIC58P01BV | IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 28PLCC | MIC58P01BV.pdf | |
| MCZ33742EG | Automotive PMIC 28-SOIC W | MCZ33742EG.pdf | |
| XC6121F750ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121F750ER-G.pdf | |
| S-1170B32UC-OTRTFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.2V 800mA SOT-89-5 | S-1170B32UC-OTRTFU.pdf | |
| MC33375ST-1.8T3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA SOT-223 | MC33375ST-1.8T3.pdf |