| Manufacturer Part Number: | 1N6016A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 47V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6016A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6016A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 47V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 30V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6016A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6016A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6016A is new and unused, you can buy 1N6016A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6016A.
| PGA2311U/1KG4 | IC STEREO AUDIO VOL CTRL 16-SOIC | PGA2311U/1KG4.pdf | |
| 8N3SV75LC-0184CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0184CDI8.pdf | |
| MB90F020CPMT-GS-9141 | IC MCU MICOM FLASH 120LQFP | MB90F020CPMT-GS-9141.pdf | |
| MC908JK1MDWE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1.5K x 8) FLASH 20-SOIC W | MC908JK1MDWE.pdf | |
| ADG2128WBCPZ-REEL7 | IC CROSSPOINT SWIT 8X12 32LFCSP | ADG2128WBCPZ-REEL7.pdf | |
| ICS1893AFIT | Ethernet Physical Layer Controller 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Interface 48-SSOP | ICS1893AFIT.pdf | |
| DS232AR+ | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | DS232AR+.pdf | |
| ADV8003KBCZ-7C | IC VIDEO PROCESSOR HDMI | ADV8003KBCZ-7C.pdf | |
| 74ALVCH16245DLG4 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74ALVCH16245DLG4.pdf | |
| SN74F153DRG4 | Multiplexer 2 x 4:1 16-SOIC | SN74F153DRG4.pdf | |
| DS3070W-100# | IC NVSRAM 16MBIT 100NS 256BGA | DS3070W-100#.pdf | |
| CY7C194BN-15PC | IC SRAM 256KBIT 15NS 24DIP | CY7C194BN-15PC.pdf | |
| BQ2201SN | IC SRAM NONVOL CNTRLR 8-SOIC | BQ2201SN.pdf | |
| LTC4012CUF-2#PBF | IC BATT CHRGR MC HI-EFF 20-QFN | LTC4012CUF-2#PBF.pdf | |
| BU4924F-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-SOP | BU4924F-TR.pdf |