| Manufacturer Part Number: | 1N6018A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 56V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6018A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6018A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 56V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 240 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 36V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6018A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6018A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6018A is new and unused, you can buy 1N6018A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6018A.
| 110MT160KB | RECT BRIDGE 1600V 110A MTK | 110MT160KB.pdf | |
| SMZJ3797BHE3/5B | Zener Diode 22V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMZJ3797BHE3/5B.pdf | |
| SML4728AHE3/5A | Zener Diode 3.3V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4728AHE3/5A.pdf | |
| VS-ST110S16P0PBF | SCR 1600V 175A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AC (TO-94) | VS-ST110S16P0PBF.pdf | |
| CY28410OXC-2T | IC CLOCK CK410 GRANTSDALE 56SSOP | CY28410OXC-2T.pdf | |
| CY22392ZXC-378T | IC 3PLL FLASH CLK GEN 16-TSSOP | CY22392ZXC-378T.pdf | |
| ISL12027IB27AZ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL12027IB27AZ.pdf | |
| 10M08SAU169C8G | IC FPGA 130 I/O 169UBGA | 10M08SAU169C8G.pdf | |
| MAX3816ACUE+ | IC I2C 2WIRE EXTENDER 16-TSSOP | MAX3816ACUE+.pdf | |
| SY100EL52ZI | IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC | SY100EL52ZI.pdf | |
| PC28F256P33TFA | IC FLASH 256MBIT 95NS 64EASYBGA | PC28F256P33TFA.pdf | |
| EDW2032BBBG-50-F-D | IC DRAM GDDR5 170FBGA | EDW2032BBBG-50-F-D.pdf | |
| MAX1491CAI+T | IC ADC W/LCD DRIVER 28-SSOP | MAX1491CAI+T.pdf | |
| HIP2122FRTAZ-T | IC HALF BRIDGE FET DRIVER 10TDFN | HIP2122FRTAZ-T.pdf | |
| TPS51610IRHBR | D-CAP+™ Controller, Intel IMVP-6+ Voltage Regulator IC 1 Output 32-VQFN (5x5) | TPS51610IRHBR.pdf |