| Manufacturer Part Number: | 1N6020A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 68V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6020A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6020A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 280 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 43V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6020A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6020A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6020A is new and unused, you can buy 1N6020A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6020A.
| CGRA4007-G | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO214AC | CGRA4007-G.pdf | |
| RB400DT146 | DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SMD3 | RB400DT146.pdf | |
| BZT52C11S-TP | Zener Diode 11V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZT52C11S-TP.pdf | |
| BZD27C39P-HE3-08 | Zener Diode 39V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C39P-HE3-08.pdf | |
| 1N4114UR | Zener Diode 20V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | 1N4114UR.pdf | |
| JANTXV1N4125CUR-1 | Zener Diode 47V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N4125CUR-1.pdf | |
| SMMBTA92LT3G | TRANS PNP 300V 0.5A SOT-23 | SMMBTA92LT3G.pdf | |
| EPC2029ENGRT | TRANS GAN 80V 31A BUMPED DIE | EPC2029ENGRT.pdf | |
| SI9243AEY-T1 | 1/2 Transceiver Half ISO 9141 8-SOIC | SI9243AEY-T1.pdf | |
| LT6205IS5#TRPBF | IC OPAMP VID SGL 100MHZ TSOT23-5 | LT6205IS5#TRPBF.pdf | |
| S34ML08G101BHI003 | IC FLASH 8GBIT 25NS 63BGA | S34ML08G101BHI003.pdf | |
| IS61NLP102436B-200TQLI-TR | IC SRAM 36MB 200MHZ 100TQFP | IS61NLP102436B-200TQLI-TR.pdf | |
| MIC3808YMM-TR | Converter Offline Push-Pull Topology Up to 1MHz 8-MSOP | MIC3808YMM-TR.pdf | |
| BQ500101DPCR | IC NEXFET SYNC BUCK 8VSON | BQ500101DPCR.pdf | |
| IR2135S | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 28-SOIC | IR2135S.pdf |