| Manufacturer Part Number: | 1N6021A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 75V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6021A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6021A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 75V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 300 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 47V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6021A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6021A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6021A is new and unused, you can buy 1N6021A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6021A.
| PDTA123YT,215 | TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB | PDTA123YT,215.pdf | |
| IXTA3N120TRL | MOSFET N-CH 1200V 3A TO-263 | IXTA3N120TRL.pdf | |
| IXGR60N60C3D1 | IGBT PT 600V 75A 170W Through Hole ISOPLUS247™ | IXGR60N60C3D1.pdf | |
| 8N4DV85FC-0002CDI | VCXO IC 1228.8MHz, 983.04MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0002CDI.pdf | |
| LTC1865LAIMS#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 10-MSOP | LTC1865LAIMS#TRPBF.pdf | |
| STM32F031F4P6 | ARM® Cortex®-M0 STM32 F0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-TSSOP | STM32F031F4P6.pdf | |
| M30833FJFP#U3 | M32C/80 M16C™ M32C/80/83 Microcontroller IC 16/32-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | M30833FJFP#U3.pdf | |
| EFM8BB31F32G-A-QFN32 | CIP-51 8051 Automotive, AEC-Q100, Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-QFN (4x4) | EFM8BB31F32G-A-QFN32.pdf | |
| MPC8245LVV266D | PowerPC 603e Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 352-TBGA (35x35) | MPC8245LVV266D.pdf | |
| MPC8309VMADDCA | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 489-PBGA (19x19) | MPC8309VMADDCA.pdf | |
| LT6556IUF#TRPBF | IC VIDEO MULTIPLEXER 2X1 24QFN | LT6556IUF#TRPBF.pdf | |
| SP3243EBEY-L/TR | 3/5 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | SP3243EBEY-L/TR.pdf | |
| LT1226CS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO | LT1226CS8#TRPBF.pdf | |
| M27C256B-10F1 | IC EPROM UV 256KBIT 100NS 28CDIP | M27C256B-10F1.pdf | |
| LTC2955IDDB-2#TRPBF | Power Supply Controller Push Button, On/Off Controller 10-DFN (3x2) | LTC2955IDDB-2#TRPBF.pdf |