| Manufacturer Part Number: | 1N6022A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 82V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6022A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6022A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 82V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 350 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 52V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6022A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6022A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6022A is new and unused, you can buy 1N6022A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6022A.
| C388N | SCR Standard Recovery | C388N.pdf | |
| MDI75-12A3 | IGBT Module NPT Single 1200V 90A 370W Chassis Mount Y4-M5 | MDI75-12A3.pdf | |
| SRC4190IDBR | IC 192KHZ SAMPL RATE CONV 28SSOP | SRC4190IDBR.pdf | |
| 8N3DV85KC-0082CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0082CDI8.pdf | |
| 8N3QV01KG-0090CDI8 | VCXO IC 159.375MHz, 133.33MHz, 106.25MHz, 187.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0090CDI8.pdf | |
| 5SGXEA7N3F40C4 | IC FPGA 600 I/O 1517FBGA | 5SGXEA7N3F40C4.pdf | |
| STM32F103RGT7 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 1MB (1M x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | STM32F103RGT7.pdf | |
| TMS320F28234PTPQ | C28x C2000™ C28x Delfino™ Microcontroller IC 32-Bit 150MHz 256KB (128K x 16) FLASH 176-HLQFP (24x24) | TMS320F28234PTPQ.pdf | |
| SI3210M-E-FM | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 38-QFN (5x7) | SI3210M-E-FM.pdf | |
| LTC6090HS8E#PBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC-EP | LTC6090HS8E#PBF.pdf | |
| MAX4234AUD+ | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | MAX4234AUD+.pdf | |
| THS4082IDRG4 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | THS4082IDRG4.pdf | |
| 74LCX162244TTR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LCX162244TTR.pdf | |
| IS46DR16320C-3DBLA1-TR | IC DDR2 512M 333MHZ 84BGA | IS46DR16320C-3DBLA1-TR.pdf | |
| CY7C1041CV33-20ZC | IC SRAM 4MBIT 20NS 44TSOP | CY7C1041CV33-20ZC.pdf |