| Manufacturer Part Number: | 1N6026A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 120V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6026A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6026A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 120V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1250 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 76V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6026A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6026A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6026A is new and unused, you can buy 1N6026A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6026A.
| CLL4758A TR | Zener Diode 56V 1W ±5% Surface Mount MELF | CLL4758A TR.pdf | |
| T507068044AQ | SCR 600V 125A Standard Recovery Stud Mount TO-94 | T507068044AQ.pdf | |
| VS-T90RIA40 | SCR Module 400V 141A Single Chassis Mount D-55 T-Module | VS-T90RIA40.pdf | |
| 8N4SV76BC-0036CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0036CDI.pdf | |
| 8N4QV01EG-0035CDI | VCXO IC 155.52MHz, 156.25MHz, 128.78788MHz, 159.375MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0035CDI.pdf | |
| LCMXO2-256HC-4UMG64I | IC FPGA 44 I/O 64UCBGA | LCMXO2-256HC-4UMG64I.pdf | |
| MAX235EPG+ | 5/5 Transceiver Full RS232 24-PDIP | MAX235EPG+.pdf | |
| MT8880CE1 | Telecom IC DTMF Transceiver 20-PDIP | MT8880CE1.pdf | |
| TLV271ID | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV271ID.pdf | |
| 74ABT2541CSC | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74ABT2541CSC.pdf | |
| 74LVC544APW,112 | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | 74LVC544APW,112.pdf | |
| CD74HC08EE4 | AND Gate IC 4 Channel 14-PDIP | CD74HC08EE4.pdf | |
| MC74HC573ADTR2 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | MC74HC573ADTR2.pdf | |
| MIC22705YML-TR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.7V 1 Output 7A 24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF® | MIC22705YML-TR.pdf | |
| L79L05ABUTR | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -5V 100mA SOT-89-3 | L79L05ABUTR.pdf |