| Manufacturer Part Number: | 1N6027A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 130V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6027A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6027A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 130V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1400 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 84V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6027A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6027A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6027A is new and unused, you can buy 1N6027A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6027A.
| MBR40020CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 20V 400A (DC) Chassis Mount Twin Tower | MBR40020CT.pdf | |
| MA3X704E0L | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 30mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MA3X704E0L.pdf | |
| ACZRW5255B-G | Zener Diode 28V 350mW ±5% Surface Mount SOD-123FL | ACZRW5255B-G.pdf | |
| XN0431500L | TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W MINI6 | XN0431500L.pdf | |
| DAC7571IDBVT | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 SOT-23-6 | DAC7571IDBVT.pdf | |
| EP2A25B724C8 | IC FPGA 540 I/O 724BGA | EP2A25B724C8.pdf | |
| DSPIC33EP256GP504-I/ML | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC33EP256GP504-I/ML.pdf | |
| MCP2221T-I/ML | USB Bridge, USB to I²C/UART USB 2.0 I²C, UART Interface 16-QFN (4x4) | MCP2221T-I/ML.pdf | |
| SN65LVDS048AD | 0/4 Receiver LVDS 16-SOIC | SN65LVDS048AD.pdf | |
| SE5534ANG | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | SE5534ANG.pdf | |
| AD812AR-REEL | IC OPAMP DUAL CURR-FDBK 8-SOIC | AD812AR-REEL.pdf | |
| ILD6150XUMA1 | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 1.5A PG-DSO-8 | ILD6150XUMA1.pdf | |
| ADM1184ARMZ-REEL7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 10-MSOP | ADM1184ARMZ-REEL7.pdf | |
| LTC2908IDDB-A1#TRMPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 6 Channel 8-DFN (3x2) | LTC2908IDDB-A1#TRMPBF.pdf | |
| MAX15026BETD+T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-TDFN-EP (3x3) | MAX15026BETD+T.pdf |