| Manufacturer Part Number: | 1N6030A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 180V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6030A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6030A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 180V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2350 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 114V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6030A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6030A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6030A is new and unused, you can buy 1N6030A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6030A.
| DA6X106U0R | Diode Array 2 Pair Common Anode Standard 80V 100mA (DC) Surface Mount SOT-23-6 | DA6X106U0R.pdf | |
| GDP60Y120B | Diode Array 1 Pair Common Anode Silicon Carbide Schottky 1200V (1.2kV) 30A Through Hole TO-247-3 | GDP60Y120B.pdf | |
| MC100E210FNR2G | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 700MHz 28-LCC (J-Lead) | MC100E210FNR2G.pdf | |
| 8N3DV85FC-0152CDI8 | VCXO IC 328.125MHz, 322.265625MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0152CDI8.pdf | |
| LTC2635CMSE-HMI12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2635CMSE-HMI12#TRPBF.pdf | |
| NANO112SB1AN | ARM® Cortex®-M0 NuMicro™ Nano112 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-LQFP (7x7) | NANO112SB1AN.pdf | |
| ATXMEGA32A4U-AN | AVR AVR® XMEGA® A4U Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATXMEGA32A4U-AN.pdf | |
| PCA9557PWT | I/O Expander 8 I²C, SMBus 400kHz 16-TSSOP | PCA9557PWT.pdf | |
| LTC2057IS8#TRPBF | Zero-Drift Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LTC2057IS8#TRPBF.pdf | |
| XC6121A420MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121A420MR-G.pdf | |
| ADM6348-41ARTZ-R7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | ADM6348-41ARTZ-R7.pdf | |
| LTC3633AIUFD-2#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 3A 28-WFQFN Exposed Pad | LTC3633AIUFD-2#PBF.pdf | |
| UC385TD-2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 5A DDPAK/TO-263-5 | UC385TD-2.pdf | |
| MIC5370-SKYMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V, 2.6V 150mA 6-TMLF® (1.6x1.6) | MIC5370-SKYMT-TR.pdf |