| Manufacturer Part Number: | 1N6031A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 200V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6031A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6031A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 200V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2700 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 122V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6031A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6031A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6031A is new and unused, you can buy 1N6031A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6031A.
| FR20D02 | Diode Standard 200V 20A Chassis, Stud Mount DO-5 | FR20D02.pdf | |
| BZV55-C15,135 | Zener Diode 15V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80C | BZV55-C15,135.pdf | |
| SI4154DY-T1-GE3 | MOSFET N-CH 40V 36A 8-SOIC | SI4154DY-T1-GE3.pdf | |
| DMN53D0LQ-7 | MOSFET N-CH 50V 0.5A SOT23 | DMN53D0LQ-7.pdf | |
| 8N4SV76BC-0012CDI8 | VCXO IC 672.1627MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0012CDI8.pdf | |
| 8N4QV01LG-0084CDI | VCXO IC 622.08MHz, 669.3266MHz, 622.08MHz, 669.3266MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0084CDI.pdf | |
| TLV5626CD | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 8-SOIC | TLV5626CD.pdf | |
| S9S08SG32E1CTJR | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 20-TSSOP | S9S08SG32E1CTJR.pdf | |
| MAX488CSA+T | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | MAX488CSA+T.pdf | |
| AD8571ARMZ | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8571ARMZ.pdf | |
| NCS2561SQT1G | IC OP AMP HS W/FILTER SC-88 | NCS2561SQT1G.pdf | |
| 72231L15PF | IC FIFO SYNC 512X9 15NS 32QFP | 72231L15PF.pdf | |
| CY7C1386D-167AXC | IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100TQFP | CY7C1386D-167AXC.pdf | |
| HV809LG-G | IC LED DRIVER HI VOLT 8SOIC | HV809LG-G.pdf | |
| XC6123F531ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123F531ER-G.pdf |