| Manufacturer Part Number: | 1N702A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 2.6V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N702A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N702A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 2.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 60 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 75µA @ 2.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N702A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N702A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N702A is new and unused, you can buy 1N702A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N702A.
| BZX84-C75/LF1VL | Zener Diode 75V 250mW ±5% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BZX84-C75/LF1VL.pdf | |
| BCW 66H B6327 | TRANS NPN 45V 0.8A SOT-23 | BCW 66H B6327.pdf | |
| 8N3QV01LG-0129CDI | VCXO IC 187.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0129CDI.pdf | |
| LTC2141CUP-12#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2141CUP-12#PBF.pdf | |
| M4-128N/64-10JI | IC CPLD 128MC 10NS 84PLCC | M4-128N/64-10JI.pdf | |
| Z8F022APJ020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F022APJ020SG.pdf | |
| NLVHC4052ADWR2G | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm | NLVHC4052ADWR2G.pdf | |
| TLV2471AIP | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | TLV2471AIP.pdf | |
| THS4131CDG4 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-SOIC | THS4131CDG4.pdf | |
| IS45S16320D-7TLA1-TR | IC SDRAM 512M 143MHZ 54TSOP | IS45S16320D-7TLA1-TR.pdf | |
| 71V65903S80BG | IC SRAM 9MBIT 8NS 119BGA | 71V65903S80BG.pdf | |
| LM4040BIM3-5.0+T | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040BIM3-5.0+T.pdf | |
| S-8521E16MC-BLBT2G | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8521E16MC-BLBT2G.pdf |