| Manufacturer Part Number: | 1N704A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.1V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N704A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N704A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 45 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 4.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N704A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N704A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N704A is new and unused, you can buy 1N704A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N704A.
| 1N4746APE3/TR12 | Zener Diode 18V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4746APE3/TR12.pdf | |
| 2N4126TAR | TRANS PNP 25V 0.2A TO-92 | 2N4126TAR.pdf | |
| STGP7H60DF | IGBT Trench Field Stop 600V 14A 88W Through Hole TO-220 | STGP7H60DF.pdf | |
| ICS722MT | IC VCXO 3.3V 27MHZ 8-SOIC | ICS722MT.pdf | |
| PIC16LF818-I/P | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-PDIP | PIC16LF818-I/P.pdf | |
| ISL83699IR-T | 4 Circuit IC Switch 2:1 450 mOhm 16-QFN (3x3) | ISL83699IR-T.pdf | |
| BH7236AF-E2 | Signal IC NTSC, PAL 24-SOP | BH7236AF-E2.pdf | |
| MCP618-I/SN | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MCP618-I/SN.pdf | |
| EL5257IY-T7 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-MSOP | EL5257IY-T7.pdf | |
| SN74AHC126N | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-PDIP | SN74AHC126N.pdf | |
| SN74ALS621A-1DWR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Open Collector Output 20-SOIC | SN74ALS621A-1DWR.pdf | |
| SY55851UKI-TR | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 2 Input 10-MSOP | SY55851UKI-TR.pdf | |
| MAX6347UR44-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | MAX6347UR44-T.pdf | |
| LM4050BEM3X-10 | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4050BEM3X-10.pdf | |
| LTC1147LCS8 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | LTC1147LCS8.pdf |