| Manufacturer Part Number: | 1N710A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N710A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N710A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4.7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N710A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N710A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N710A is new and unused, you can buy 1N710A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N710A.
| SCPA4F | Diode Array 400V 7.5A Through Hole Module | SCPA4F.pdf | |
| AUIRF7304Q | MOSFET 2P-CH 20V 4A 8SOIC | AUIRF7304Q.pdf | |
| NGTB40N60FL2WG | IGBT Trench Field Stop 600V 80A 366W Through Hole TO-247 | NGTB40N60FL2WG.pdf | |
| BD3823FV-E2 | IC AUDIO I/O INTERFACE SSOP-B20 | BD3823FV-E2.pdf | |
| LTC1415CG#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SSOP | LTC1415CG#PBF.pdf | |
| EPF10K100EQC208-2 | IC FPGA 147 I/O 208QFP | EPF10K100EQC208-2.pdf | |
| PIC18F25K50-I/SP | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-SPDIP | PIC18F25K50-I/SP.pdf | |
| ATSAM3S2CA-CUR | ARM® Cortex®-M3 SAM3S Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-TFBGA (9x9) | ATSAM3S2CA-CUR.pdf | |
| MB90F543GSPF-GS-9004 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90540G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F543GSPF-GS-9004.pdf | |
| HA5023IB96 | IC OPAMP DUAL 125MHZ VIDEO 8SOIC | HA5023IB96.pdf | |
| 72V273L7-5PFGI | IC FIFO 16384X18 7-5NS 80QFP | 72V273L7-5PFGI.pdf | |
| MT48LC4M16A2P-7E:J | IC SDRAM 64MBIT 125MHZ TSOP | MT48LC4M16A2P-7E:J.pdf | |
| ADR291WFRZ-RL | Series Voltage Reference IC ±0.33% 5mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ADR291WFRZ-RL.pdf | |
| MAX850ESA+T | Charge Pump Switching Regulator IC Negative Adjustable (Fixed) -1.28V (-4.1V) 1 Output 5mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX850ESA+T.pdf | |
| S-812C50AUA-C3ET2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 75mA SOT-89-3 | S-812C50AUA-C3ET2G.pdf |