| Manufacturer Part Number: | 1N711A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N711A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N711A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5.3 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N711A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N711A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N711A is new and unused, you can buy 1N711A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N711A.
| EM 2AV0 | DIODE GEN PURP 600V 1.2A AXIAL | EM 2AV0.pdf | |
| DZ2W39000L | Zener Diode 39V 1W ±5% Surface Mount Mini2-F3-B | DZ2W39000L.pdf | |
| 1N6011B_T50R | Zener Diode 30V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N6011B_T50R.pdf | |
| ADUC7021BCPZ62I | ARM7® MicroConverter® ADuC7xxx Microcontroller IC 16/32-Bit 44MHz 62KB (31K x16) FLASH 40-LFCSP-VQ (6x6) | ADUC7021BCPZ62I.pdf | |
| PIC16C67-10/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 14KB (8K x 14) OTP 40-PDIP | PIC16C67-10/P.pdf | |
| AT91M40800-33AI | ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 33MHz ROMless 100-LQFP (14x14) | AT91M40800-33AI.pdf | |
| MAX359CWE | 2 Circuit IC Switch 4:1 1.8 kOhm 16-SOIC | MAX359CWE.pdf | |
| MAX3243EEAI+G1Z | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX3243EEAI+G1Z.pdf | |
| DS32512 | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 484-BGA (23x23) | DS32512.pdf | |
| TNY376GN | Converter Offline Flyback Topology 132kHz ~ 264kHz SMD-8C | TNY376GN.pdf |