| Manufacturer Part Number: | 1N713A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N713A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N713A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N713A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N713A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N713A is new and unused, you can buy 1N713A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N713A.
| MA2C16500E | Diode Standard 35V 100mA Through Hole DO-34 | MA2C16500E.pdf | |
| 3SMAJ5944B-TP | Zener Diode 62V 3W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | 3SMAJ5944B-TP.pdf | |
| ACTT10X-800EQ | TRIAC SENS GATE 800V 10A TO220FP | ACTT10X-800EQ.pdf | |
| SI6969DQ-T1-GE3 | MOSFET 2P-CH 12V 8TSSOP | SI6969DQ-T1-GE3.pdf | |
| IXFR36N60P | MOSFET N-CH 600V 20A ISOPLUS247 | IXFR36N60P.pdf | |
| PIC16C77-04/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) OTP 40-PDIP | PIC16C77-04/P.pdf | |
| MB96F615RBPMC-GE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96610 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 160KB (160K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MB96F615RBPMC-GE1.pdf | |
| MB90024PMT-GS-258 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90024PMT-GS-258.pdf | |
| LME49722MAX/NOPB | Audio Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | LME49722MAX/NOPB.pdf | |
| S70GL02GS12FHIV10 | IC FLASH MEM 2GBIT 64BGA | S70GL02GS12FHIV10.pdf | |
| 71V65603S150BQG | IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA | 71V65603S150BQG.pdf | |
| MC10XS3412JHFK | IC EXTREME SWITCH GEN3 24QFN | MC10XS3412JHFK.pdf | |
| MN13821PP | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel Mini 3P | MN13821PP.pdf | |
| LT1072HVIT#PBF | Buck, Boost, Cuk, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.25V 1 Output 1.25A (Switch) TO-220-5 Formed Leads | LT1072HVIT#PBF.pdf |