| Manufacturer Part Number: | 1N714A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N714A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N714A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N714A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N714A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N714A is new and unused, you can buy 1N714A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N714A.
| FFA60UP30DNTU_F109 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 300V 30A Through Hole, Radial TO-3P-3, SC-65-3 | FFA60UP30DNTU_F109.pdf | |
| SCS206AJTLL | DIODE SCHOTTKY 650V 6A TO263AB | SCS206AJTLL.pdf | |
| VS-30ETH06STRLPBF | Diode Standard 600V 30A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-30ETH06STRLPBF.pdf | |
| BCV47E6327HTSA1 | TRANS NPN DARL 60V 0.5A SOT-23 | BCV47E6327HTSA1.pdf | |
| 2SD1267AP | TRANS NPN 80V 4A TO-220F | 2SD1267AP.pdf | |
| SUM25P10-138-E3 | MOSFET P-CH 100V 16.7A D2PAK | SUM25P10-138-E3.pdf | |
| FQPF9N08 | MOSFET N-CH 80V 7A TO-220F | FQPF9N08.pdf | |
| BSS7728NL6327HTSA1 | MOSFET N-CH 60V 200MA SOT-23 | BSS7728NL6327HTSA1.pdf | |
| 85304AG-01LFT | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 650MHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 85304AG-01LFT.pdf | |
| CY7C68053-56BAXIT | IC MCU MOBL-USB 56VFBGA | CY7C68053-56BAXIT.pdf | |
| ISL28194FHZ-T7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | ISL28194FHZ-T7.pdf | |
| 74AVCB164245VRE4 | Voltage Level Translator Bidirectional 2 Circuit 8 Channel 48-TVSOP | 74AVCB164245VRE4.pdf | |
| AS6C8008A-45ZIN | IC SRAM 1024K X 8 3.0V 44-TSOP | AS6C8008A-45ZIN.pdf | |
| S29GL256S11TFV010 | IC FLASH MEM 256MBIT PAGE 56TSOP | S29GL256S11TFV010.pdf | |
| TPS659102A1RSL | Handheld/Mobile Devices, OMAP™ PMIC 48-VQFN (6x6) | TPS659102A1RSL.pdf |