| Manufacturer Part Number: | 1N716A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 250mW Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N716A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N716A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | - | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N716A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N716A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N716A is new and unused, you can buy 1N716A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N716A.
| GP10J-4005-M3/54 | DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL | GP10J-4005-M3/54.pdf | |
| CDLL5520A | Zener Diode 3.9V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AA | CDLL5520A.pdf | |
| MMSZ22T1 | Zener Diode 22V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ22T1.pdf | |
| NTD6414ANT4G | MOSFET N-CH 100V 32A DPAK | NTD6414ANT4G.pdf | |
| ICS507M-01ILFT | IC CLOCK SYNTHESIZER PECL 16SOIC | ICS507M-01ILFT.pdf | |
| 8N3SV76BC-0033CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0033CDI8.pdf | |
| AD7298BCPZ-RL7 | 10 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 20-LFCSP-WQ (4x4) | AD7298BCPZ-RL7.pdf | |
| AD7399BRUZ | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD7399BRUZ.pdf | |
| PIC16C65A-10E/PQ | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-MQFP (10x10) | PIC16C65A-10E/PQ.pdf | |
| PCI1410APGE | PCI CardBus Controller PCI Interface 144-LQFP (20x20) | PCI1410APGE.pdf | |
| MCP23008T-E/ML | I/O Expander 8 I²C 1.7MHz 20-QFN-EP (4x4) | MCP23008T-E/ML.pdf | |
| LM346N | General Purpose Amplifier 4 Circuit 16-DIP | LM346N.pdf | |
| MAX4202ESA | Buffer Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | MAX4202ESA.pdf | |
| 74ACTQ04SJX | Inverter IC 6 Channel 14-SOP | 74ACTQ04SJX.pdf | |
| SN74GTLP1395DWG4 | Mixed Signal Translator Bidirectional 2 Circuit 1 Channel 20-SOIC | SN74GTLP1395DWG4.pdf |